Nasze pielęgniarki w Unii
Nasze pielęgniarki w Unii
- Pielęgniarskie dyrektywy
- Opinie
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
Sprawa uznawania kwalifikacji pielęgniarek początkowo w ogóle nie była w planach rozmów polskiej delegacji na szczyt w Kopenhadze. Problem wydawał się rozstrzygnięty. O wzajemnym uznawaniu kwalifikacji zawodowych dyskutowano w ramach obszaru negocjacyjnego "swobodny przepływ osób", który zamknięto w 2001 r. Decyzję o powrocie do rozmów o pielęgniarkach podjęto na krótko przed szczytem.
Stało się tak dlatego, ponieważ w trakcie szczegółowych prac nad traktatem akcesyjnym, czyli ostateczną umową o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, okazało się, że istnieją rozbieżności w zakresie uznawania kwalifikacji pielęgniarek i położnych. Pielęgniarek dotyczy dyrektywa nr 452 z 1977 r., położnych - dyrektywa nr 154 z 1980 r. Wymienione są tam obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich przepisy, które Unia honoruje. Mowa jest np. o dyplomach wydawanych w państwach członkowskich, które tym samym są uznawane w każdym kraju Unii. Prace nad traktatem akcesyjnym polegają m....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta