Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa musi mieć wizję przyszłości

26 maja 1993 | Świat | TS

Europa musi mieć wizję przyszłości

Rozmowa z Raymondem Barre'em, byłym premierem Francji, przewodniczącym Rady Naukowej Fundacji Roberta Schumana

Czy społeczeństwo francuskie pragnie unii europejskiej?

-- Społeczeństwo francuskie jest bardzo przywiązane do idei unii europejskiej. Bardzo ważne jest to, że traktat z Maastrichtu ratyfikowaliśmy w drodze referendum. Mówi się, że większość "za" była bardzo słaba. Na wynik referendum wpłynęło jednak wiele czynników natury politycznej. Głosowanie odbywało się przecież w okresie kryzysu walutowego, nasilenia się recesji, problemów ze wspólną polityką rolną, bardzo krytykowaną przez rolników francuskich. Sądzę, że gdyby proces integracji został zahamowany, francuska opinia publiczna przyjęłaby to niechętnie.

Czy sądzi pan, że wyniki ostatniego referendum w Danii i ratyfikowanie przez ten kraj traktatu wpłyną na proces przyjmowania nowych państw członkowskich do Wspólnoty?

-- Nie sądzę, by rezultaty duńskiego referendum były aż tak w ażne, jak to się na ogół uważa -- również jeśli chodzi o jego pozytywne następstwa. W komentarzach środków masowego przekazu wiele było w tej sprawie przesady. Referendum było ważne dla Brytyjczyków, ale nie dla tych dziesięciu krajów, które ratyfikowały już traktat. Z pewnością wynik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 44

Spis treści
Zamów abonament