Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawda przede wszystkim

22 lutego 2003 | Plus Minus | ES
źródło: Nieznane

60 LAT PO TRAGEDII WOŁYŃSKIEJ

Prawda przede wszystkim

EWA SIEMASZKO

Zbiorowa mogiła mieszkańców wsi Ostrówki, zamordowanych 30 sierpnia 1943 r.

FOT. ARCHIWUM

W kontaktach z Ukrainą konieczne jest nieustępliwe przypominanie tragicznej prawdy o ludobójstwie Polaków na Wołyniu. Rezygnacja z niej jest nie tylko szkodliwa ze względów moralnych, ale może być w przyszłości źródłem zagrożenia dla Polski, a Ukrainie przynieść szkody.

Polacy i Ukraińcy, żyjący od wieków na tych samych ziemiach, mają wspólną historię, natomiast różną jej pamięć. Wspólne zamieszkiwanie tych samych dużych terytoriów definitywnie skończyło się tuż po drugiej wojnie światowej. Zostało poprzedzone ludobójstwem co najmniej 100 tysięcy Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonanym ze szczególnym okrucieństwem przez nacjonalistów ukraińskich, przede wszystkim przez banderowców z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Ci, których nie dosięgły nóż i siekiera, dziesiątkami tysięcy zmuszeni zostali do panicznego opuszczenia swych siedzib, pozostawienia mienia, ziemi i warsztatów pracy. Potem, w wyniku międzypaństwowego układu, dokonano ekspatriacji tych Polaków,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2856

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament