Spotkanie nad mogiłami?
Spotkanie nad mogiłami?
BOGUMIŁA BERDYCHOWSKA
Ruiny kościoła w Kisielinie, w którym oddział UPA zamordował 90 Polaków uczestniczących w niedzielnej mszy św. 11 lipca 1943 roku, a następnie podpalił świątynię
FOT. ARCHIWUM
Czy obchody wołyńskiej tragedii będą szansą na poprawienie stosunków między Polakami a Ukraińcami? Czy będziemy pamiętać, że nasza wspólna historia nie zaczęła się w 1943 roku? I czy skupimy się na oddaniu hołdu zabitym i męczeńsko pomordowanym, czy też na niekończących się oskarżeniach?
Na lwowskich cmentarzach Orląt i Ukraińskiej Armii Galicyjskiej spotkali się 1 listopada ubiegłego roku Polacy i Ukraińcy, by wspólnie pomodlić się w intencji tych, którzy ponad 80 lat temu, w nadziei, że wywalczą własne państwa, skierowali broń przeciwko sobie. Cmentarze, które przez całe dziesięciolecia były symbolami polsko-ukraińskiego konfliktu, stały się miejscem spotkania. Modlitwom przewodzili zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego kardynał Lubomyr Huzar i rzymskokatolicki metropolita Lwowa kardynał Marian Jaworski.
Wyjątkowości temu spotkaniu przydawał fakt, że nie zorganizowano go w efekcie jakichś oficjalnych porozumień, lecz doszło do niego z inicjatywy ludzi dobrej woli z obu stron granicy. Polacy i Ukraińcy, którzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta