Można i zarobić, i stracić
- Gospodarka i wojna
ZBIGNIEW LENTOWICZ
Ekonomiści obliczają, że koszty wojny w Iraku mogą dojść do 110 miliardów dolarów. Są jednak zdania, że może być ona w ostatecznym rozrachunku korzystna dla gospodarki. Tak mogłoby się stać, gdyby działania wojenne były krótkotrwałe, nie zostały uszkodzone instalacje naftowe, a władze w Bagdadzie wymienione na prozachodni demokratyczny rząd.
Odszkodowania do wypłaty
Jeśli wybuchnie wojna i zostaną przerwane dostawy irackiej ropy naftowej, Irak przestanie wypłacać 25 procent wartości tego eksportu na fundusz kompensacyjny (UNCC), z którego są pokrywane straty wyrządzone przez wojska irackie osobom prywatnym, firmom oraz rządom poszkodowanych państw w czasie poprzedniej wojny (1990 - 1991). Irak eksportuje ok. 2 mln baryłek ropy dziennie. Obecna cena baryłki, to ok. 34 USD, ale cena transakcyjna jest zazwyczaj o kilka dolarów niższa.
UNCC otrzymał wnioski o odszkodowanie na łączną sumę 300 mld dolarów. Zaakceptowano wypłaty na sumę 43,75 mld USD, z czego wypłacono 16,7 mld USD. Połowa z tego została wypłacona obywatelom Kuwejtu, reszta Egipcjanom, Jordańczykom, Hindusom. Odszkodowanie otrzymało również kilka firm z USA i innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta