Świadectwo w pancernej szafie
Świadectwo w pancernej szafie
PAWEŁ JAROS
Od wielu lat w szkołach praktykuje się wstrzymywanie wydawania świadectw uczniom i absolwentom, którzy nie uregulowali jakichś zobowiązań w stosunku do szkoły. Takie działanie szkolnych władz jest naruszeniem prawa.
Jeżeli rada pedagogiczna uchwaliła, że uczeń ukończył klasę (lub szkołę), to dyrektor ma obowiązek wydać świadectwo. Wstrzymywanie świadectw jest karalne.
Szkoły z trudem wiążą koniec z końcem. A uczniowie od czasu do czasu coś zepsują, zniszczą, zgubią. I w każdym roku takich strat zbiera się całkiem sporo. Dlatego ubożejące szkoły desperacko się przed tym bronią. Jednak kiedy działa się w desperacji, łatwo popełnić błąd, w tym wypadku - "nałożenia aresztu" na świadectwo.
Szkoły rzeczywiście nie mogą pozwalać na to, by rodzice uczniów nie regulowali swoich zobowiązań, nie naprawiali szkód poczynionych przez ich dzieci. I to nie tylko dlatego, że są biedne. Przede wszystkim dlatego, że byłoby to niewychowawcze. Rezygnacja z kształtowania odpowiedzialności i sumienności byłaby karygodnym zaniedbaniem obowiązków.
Problem w tym, że większość szkół zamiast stosować środki wychowawcze, wprowadza pseudoadministracyjny system kontroli i nacisku - uczniowie w czerwcu zbierają na tzw. obiegówkach poświadczenia, że uregulowali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta