Lektury dla menedżera
Nie bać się ryzyka
W czasach, gdy słowo innowacyjność odmienia się przez wszystkie przypadki, warto zastanowić się, co ono naprawdę znaczy. Wiedzę na ten temat trzeba czerpać od najlepszych, sprawdzonych w dziele innowacyjności praktyków. Gdy zaś taki praktyk, a jest nim niewątpliwie Tom Kelly, ma jeszcze ten rzadki dar, że potrafi w sposób niebanalny przekazać swoją wiedzę i przemyślenia, to mamy do czynienia z dziełem nie tylko wartościowym pod względem poznawczym, ale i atrakcyjnym jako lektura.
Opisany w jego książce przykład amerykańskiej firmy projektowej IDEO, którą zarządzał, prowadzi przede wszystkim do wniosku, że aby być kreatywnym i innowacyjnym i działać w taki sposób, niekoniecznie trzeba być wybitnie uzdolnionym wizjonerem czy twórcą. Konieczne jest natomiast stworzenie takich warunków, by wyzwalały innowacyjność. Nowe jest zawsze ryzykowne. Jeśli się więc chce to nowe osiągać, czyli być innowacyjnym, trzeba wypromować w firmie taką kulturę, żeby ludzie nie bali się ryzyka. By wiedzieli, że ich dobre pomysły zostaną przyjęte z aplauzem, a pomyłki, mniej udane próby czynione w dobrej wierze - wybaczone. Ot i cała tajemnica innowacyjności - zdaje się mówić Tom Kelly.
Oczywiście, jest w tym pewne uproszczenie. Z książki można się także dowiedzieć, jak nie tracąc innowacyjności, ograniczać ryzyko, jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta