Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błąd merytoryczny czy pisarski

02 kwietnia 2003 | Prawo | WG
źródło: Nieznane

W traktacie o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej zabrakło kilku słów

Błąd merytoryczny czy pisarski

RYS. JACEK FRANKOWSKI

TRAKTAT AKCESYJNY: www.rp.pl/prawo/traktat/pl/index.html

WALDEMAR GONTARSKI

Jeden z przepisów traktatu akcesyjnego pozwala wprowadzić regulacje krajowe, które pogorszą sytuację podmiotów polskich i z państw trzecich, ale nie z państw Unii Europejskiej. Jest to błąd merytoryczny lub pisarski.

"W żadnym wypadku obywatele państw członkowskich lub osoby prawne utworzone na mocy przepisów innego państwa członkowskiego nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny, w zakresie nabywania gruntów rolnych i leśnych, niż w dniu podpisania traktatu o przystąpieniu" - tak brzmi pkt 4 ust. 2, akapit pierwszy, zdanie drugie załącznika XII projektu traktatu akcesyjnego (traktat). Punkt ten zatytułowany jest "Swoboda przepływu kapitału".

Tak sformułowanemu przepisowi można zarzucić naruszenie zakazu retroakcji. W myśl tego zakazu (wyprowadzanego z art. 2 konstytucji), do stanu faktycznego istniejącego przed wejściem w życie nowego prawa stosuje się poprzedni porządek prawny. Tymczasem w omawianym przepisie traktatu mowa jest o dacie jego podpisania, a więc o stanie faktycznym istniejącym przed wejściem w życie tego aktu prawnego. Już konstytucja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2889

Spis treści
Zamów abonament