Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Architektura wieży Babel

02 kwietnia 2003 | Prawo | MT EK

Unia Europejska: traktat o przystąpieniu

Architektura wieży Babel

Prawo pierwotne, czyli traktaty stanowiące podstawę Unii Europejskiej wraz ze wszystkimi zmianami oraz traktaty o przystąpieniu kolejnych państw. Będą one obowiązywać również państwa obecnie przystępujące do Unii.

Prawo wtórne, czyli rozporządzenia, dyrektywy i decyzje oraz zalecenia i opinie wydawane przez Radę, Radę i Komisję oraz Parlament Europejski działający wspólnie z Radą. Rozporządzenie ma zasięg ogólny. Wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich, natomiast dyrektywa wiąże każde państwo członkowskie, do którego jest kierowana; w odniesieniu do rezultatu, jaki ma być osiągnięty, pozostawia jednak organom krajowym swobodę wyboru formy i środków. Decyzja wiąże w całości adresatów, do których jest kierowana, natomiast zalecenia i opinie nie mają mocy wiążącej.

TRAKTAT AKCESYJNY: www.rp.pl/prawo/traktat/pl/index.html

MONIKA TOMCZAK-GÓRLIKOWSKA EWA KOZŁOWSKA

Obecne rozszerzenie Unii Europejskiej jest wyjątkowe pod wieloma względami. Dołączy do niej dziesięć państw, które łączy wspólna przeszłość i wspólny wysiłek dostosowania do unijnych reguł. Jest to jednak proces, który stanowi również wyzwanie dla obecnych państw tworzących...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2889

Spis treści
Zamów abonament