Studiuj z głową
Studiuj z głową
DOROTA CZERWIŃSKA
Wybór uczelni i kierunku studiów decyduje czasem o całym życiu. Młodzi zaczynają naukę z marzeniami, ale gdy już mają dyplom, okazuje się, że nie ma dla nich pracy. Czy da się dziś przewidzieć, po jakich kierunkach łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie?
- Przy wyborze kierunku studiów trzeba się zastanowić przede wszystkim nad swoimi zainteresowaniami i uzdolnieniami. Nie można młodym odbierać marzeń o przyszłości. Wykształcenie będzie miało wpływ na wykonywany później zawód. Lepiej więc nie decydować się na coś, co kompletnie nas nie interesuje. Wybór studiów wbrew sobie może spowodować niechęć do nauki, a jeśli nawet ktoś ją ukończy, to prawdopodobnie nie będzie pracował w wyuczonym zawodzie - mówi prof. Stefan Kwiatkowski z Instytutu Badań Edukacyjnych.
A po studiach trzeba z czegoś żyć. Niestety, zmiany na rynku pracy zachodzą tak szybko, że trudno radzić konkretne kierunki, które zapewnią znalezienie posady....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta