Co wolno przesłuchującemu
Co wolno przesłuchującemu
Sejmowa komisja śledcza powołana do zbadania tzw. afery Rywina
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
JÓZEF MUSIOŁ
Przesłuchanie składa się z dwóch zasadniczych etapów: swobodnej wypowiedzi osoby przesłuchiwanej i pytań kierunkowych zadawanych przez przesłuchującego. Pytania muszą dotyczyć ściśle przedmiotu sprawy. Nie mogą być polemiką z odpowiedzią przesłuchiwanego. Nie mogą być komentowane.
W dochodzeniu do prawdy w sferze poznania i ustalenia faktów mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy decydującą rolę spełniają dowody.
Jednym z nich jest przesłuchanie oskarżonego (podejrzanego), świadka, biegłego czy specjalisty (tzw. osobowe źródła dowodowe).
Przesłuchania świadków przed sejmową komisję śledczą powołaną do zbadania tzw. afery Rywina przykuwają uwagę opinii publicznej, a zarazem mogą być pewnym wzorcem do naśladowania przez różnego rodzaju organy prowadzące bądź to postępowanie przygotowawcze, bądź sądowe. Warto więc skonfrontować to, co serwuje nam komisja śledcza, z obowiązującymi przepisami prawa procesowego i stanowiskiem wyrażonym w tej materii przez doktrynę i orzecznictwo, w tym głównie Sądu Najwyższego.
Jednoznaczne ustawowe zakazy
Osobie przesłuchiwanej należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta