Poprawić przed naprawianiem
Poprawić przed naprawianiem
PIOTR BODYŁ-SZYMALA, MARCIN RÓŻALSKI
Przesłanką rozpoczęcia postępowania naprawczego jest udowodnienie stanu przyszłego, a ten ze swej natury nie może być pewny.
Ustawa z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. nr 60, poz. 535) wzbogaciła polski system prawny o niezwykle interesującą procedurę sanacyjną dla przedsiębiorców, nazwaną "postępowaniem naprawczym w razie zagrożenia niewypłacalnością". Zasadniczo cała ustawa wchodzi w życie od 1 października, ale dla przedsiębiorców, którzy złożyli wnioski o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego na mocy ustawy z 30 października 2002 r. o pomocy publicznej dla przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu dla rynku pracy (Dz. U. nr 213, poz. 1800) oraz dłużników odpowiadających solidarnie wraz z tymi przedsiębiorcami, przepisy o postępowaniu naprawczym zaczęły działać 23 kwietnia.
Ma to być postępowanie szybkie, "a więc o charakterze interwencyjnym, prowadzone w zasadzie przez samego zadłużonego przedsiębiorcę, przy czym ma ono na celu wyłącznie naprawę kondycji przedsiębiorcy, tak aby przywrócić mu długookresową zdolność do konkurowania na rynku". Cytowany fragment pochodzi z sejmowego uzasadnienia projektu. Można się tylko cieszyć, że będzie jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta