Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opinie - Komentarze

01 września 2003 | Polska-Unia Europejska | AR
źródło: Nieznane

JAK UNIĘ WIDZĄ INNI

Opinie - Komentarze

Europa: zadłużenie w nawiasie

REMI GODEAU

Po raz pierwszy w historii Francji jej dług publiczny przekroczy w tym roku próg 60 proc. PKB dozwolony przez pakt stabilizacji i wzrostu. Francja znajdzie się więc w klubie krajów strefy euro uważanych za nadmiernie zadłużone, obok Niemiec (62,7 proc. przewidywane przez Komisję Europejską), Włoch (106), Belgii (102,7), Grecji (101) i Austrii (67,9). Bruksela uważa, że Portugalia dołączy do tego grona w 2004 r. - Zadłużenie europejskie w proporcji do PKB ustabilizowało się globalnie w okresie 1996 - 1998, a następnie lekko malało do 2001 r.; teraz znowu drugi rok z rzędu będzie rosnąć - potwierdza Ludovic Normand, ekonomista w banku CCF. Tendencja ta będzie trwać też w 2004 r. Według obliczeń tego banku dług publiczny strefy euro wyniesie w przyszłym roku 71,4 proc. PKB.

W 2004 r. sześć z dwunastu krajów strefy euro nie dotrzyma zatem kryterium długu, bez większych konsekwencji. Istnieje wprawdzie procedura dyscyplinarna na wypadek nadmiernego deficytu, ale nie przewidziano żadnej sankcji za nadmierne zadłużenie. Niektórzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3014

Spis treści
Zamów abonament