Wychodzenie z cienia wojny
Wychodzenie z cienia wojny
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
KATARZYNA KOŁODZIEJCZYK
Gdyby miał w Berlinie stanąć pomnik dla upamiętnienia "15 milionów niemieckich ofiar drugiej wojny światowej", to powinna się na nim znaleźć odpowiednio wielka i czytelna inskrypcja: "Niemcy Niemcom zgotowali ten los". W niczym nie umniejszyłaby współczucia dla ofiar, a z pewnością pobudziła zainteresowanie Niemców ich własną historią i wzmocniła chęć dotarcia do prawdy.
Każdy naród ma prawo czcić i stawiać pomniki swoim ofiarom. Erika Steinbach, przewodnicząca Związku Wypędzonych (BdV) oraz Fundacji Centrum przeciwko Wypędzeniom (CpW), upomina się o uczczenie "ponad 15 milionów niemieckich ofiar deportacji i wypędzenia" po drugiej wojnie światowej, utworzenia w tym celu Centrum oraz wzniesienia pomnika w Berlinie ("Rz" 13.08.2003).
Sprawę stawia jasno. Mówi o "ludobójstwie Niemców z Jugosławii, obozach śmierci dla niemieckich cywilów w Polsce... ".
Polskie obozy śmierci
W Polsce nie było "obozów śmierci dla niemieckich cywilów", czyli miejsca, w którym masowo uśmiercano osadzanych w nim ludzi. Prawdą jest natomiast, że takie obozy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta