Tylko dla konkurujących przedsiębiorstw
Tylko dla konkurujących przedsiębiorstw
ADAM BARTOSIEWICZ RYSZARD KUBACKI
W związku z wstępowaniem do Wspólnot Europejskich trzeba nie tylko dostosować czy też zmienić obowiązujące akty prawne, ale także wprowadzić zupełnie nowe dla dziedzin, które pozostawały poza sferą regulacji prawnej. Przykładem są przepisy o pomocy publicznej.
Jednym z filarów Wspólnot Europejskich jest wolna i swobodna konkurencja. Uznaje się, że pomoc publiczna, tzn. pochodząca od państwa (jego organów) czy też jednostek samorządowych narusza reguły gry rynkowej, godząc w konkurencję. Uprzywilejowuje bowiem podmiot otrzymujący pomoc.
Względny zakaz udzielania pomocy publicznej zawarty został w pierwszym traktacie ustanawiającym Wspólnoty Europejskie. Art. 87 ust. 1 tego traktatu stanowi, że nie do pogodzenia z regułami wspólnego rynku jest wszelka pomoc udzielana przez państwo lub ze źródeł państwowych - w zakresie, w jakim narusza wymianę między państwami członkowskimi - bez względu na formę, która przez uprzywilejowanie niektórych przedsiębiorstw lub niektórych gałęzi produkcji zakłóca konkurencję lub grozi jej zakłóceniem.
W Polsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta