Nowości na targach
Dawno temu w Ameryce
Susan Sontag, amerykańska pisarka i eseistka zaangażowana w sprawy społeczne i polityczne dzisiejszego świata, honorowa obywatelka Sarajewa, nigdy nie protestowała, kiedy nazywano ją feministką. Przeciwnie, uważała to za zupełnie oczywiste. Właśnie wyszła po polsku w tłumaczeniu Jarosława Andersa jej trzecia - po "Zestawie do śmierci" i "Miłośniku wulkanów" - powieść "W Ameryce". Jest to do pewnego stopnia książka feministyczna, ale nie fanatycznie. Jej kanwę stanowi życie największej polskiej aktorki XIX stulecia, Heleny Modrzejewskiej. Gwiazda w roku 1876 wyjechała w towarzystwie męża, syna i grupy przyjaciół (był wśród nich Henryk Sienkiewicz) do Kalifornii, gdzie w utopijnej komunie próbowali prowadzić farmę. Nazwisko Modrzejewskiej ani razu nie pada na kartach powieści, bohaterka książki nazywa się Maryna Załężowska, ale inspiracje są oczywiste.
To historia kobiety niezwykłej - pięknej, utalentowanej i silnej, która w Ameryce robi oszałamiającą karierę sceniczną. Mężczyźni z jej najbliższego otoczenia, Polacy, pokazani są jako znacznie słabsi psychicznie, co nie znaczy, że feministka Susan Sontag pastwi się nad nimi w jakiś szczególny sposób; męża gwiazdy, Bogdana, darzy nawet wyraźną sympatią. Jednak jedynym godnym Maryny partnerem okazuje się amerykański aktor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta