Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeciw fałszom myślowym

23 października 2003 | Publicystyka, Opinie | JA

Z grzechem trzeba walczyć, nie z grzesznikami

Przeciw fałszom myślowym

JANUSZ A. MAJCHEREK

Słusznie krytykując koncepcję Centrum przeciwko Wypędzeniom lansowaną przez Erikę Steinbach, nie należy przymykać oczu na fakt, że znajdują w niej odzwierciedlenie sposoby myślenia nieobce wielu Polakom.

Główny zarzut wobec idei Centrum przypisuje jej dążenie do zrewidowania hierarchii ofiar drugiej wojny światowej, aby za najbardziej pokrzywdzonych mogli się uznać Niemcy. Polacy robili coś podobnego przez kilkadziesiąt powojennych lat. W prawie każdym mieście i miasteczku budowano (słusznie!) pomniki i wmurowywano tablice upamiętniające każde kilkadziesiąt czy choćby kilkanaście miejscowych ofiar hitleryzmu, a niemal w żadnym nie pojawił się ślad po kilkunastu, kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysiącach żydowskich mieszkańców wymordowanych w każdym z nich.

W historiografii narodowej uparcie powtarzano oficjalną tezę o 6 milionach polskich obywateli zgładzonych przez hitlerowców. Niechciani i odpychani przed wojną, Żydzi zostali po śmierci skwapliwie włączeni do polskości, by zawyżyć jej martyrologiczną chwałę. Nawet ekspozycje w Auschwitz i innych obozach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3059

Spis treści
Zamów abonament