Przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia
Przelew wierzytelności z umowy ubezpieczenia
Mirosław Drzewicki
Istotnym zjawiskiem polskiej rzeczywistości gospodarczej staje się przelew wierzytelności wynikających z umowy ubezpieczenia majątkowego.
O znaczeniu tej instytucji decyduje i jej powszechność, i szczególny charakter. Z ekonomicznego punktu widzenia cesja praw z umowy ubezpieczenia majątkowego jest bowiem instytucją akcesoryjną -- w praktyce funkcjonuje jako jedna z form zabezpieczenia wierzytelności. Realna (pozaprawne znaczenie tego słowa będzie w odpowiednich kontekstach konsekwentnie używane w dalszym ciągu niniejszych wywodów) skuteczność zastawu na rzeczy ruchomej czy nawet hipoteki na nieruchomości lokalowej lub budynkowej wymaga ubezpieczenia przedmiotu, na którym ustanowiono wymienione ograniczone prawa rzeczowe, a w dalszej kolejności także cesji wierzytelności przysługujących ubezpieczonemu właścicielowi rzeczy obciążonej. Zabezpieczenie ograniczonym prawem rzeczowym samo w sobie traci bowiem wszelkie znaczenie, gdy obciążona rzecz ulega zniszczeniu lub gdy wierzyciel nie wie, gdzie ta rzecz się znajduje. O ile zaś ryzyko zniszczenia budynku lub lokalu jest jeszcze stosunkowo niewielkie, chociaż zawsze istnieje, o tyle prawdopodobieństwo zniszczenia lub takiej utraty rzeczy ruchomej, że niemożliwe będzie ustalenie osoby faktycznie nią władającej, jest znaczne. Dość stwierdzić, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta