Dlaczego kompensata ma się różnić od zapłaty?
Fiskus zgadza się na sterowanie wynikiem podatkowym
Dlaczego kompensata ma się różnić od zapłaty?
W obrocie gospodarczym częstą formą zapłaty jest kompensata wzajemnych należności i zobowiązań. Rozwiązanie to jest wygodne dla obu stron. Niestety podejście Ministerstwa Finansów do tej kwestii sprawia, że kompensata staje się narzędziem do sterowania wynikiem podatkowym. Argumenty resortu nie do końca są jednak przekonujące
GENOWEFA KAWECKA-SIUZDAK
Potrącenie - kiedy ma miejsce
Gdy wierzytelności wyrażone w walutach obcych są regulowane pieniądzem, wówczas z tytułu tej transakcji powstają różnice kursowe. Dotyczy to sytuacji, w której występują różne kursy walut między:
- dniem zarachowania a dniem realizacji przychodów (wpływ należności),
- dniem zarachowania a dniem realizacji kosztów (zapłata zobowiązania).
Do pierwszej sytuacji ma zastosowanie art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , a do drugiej art. 15 ust. 1 tej ustawy.
* Przykład
1) Zobowiązanie firmy A wobec kontrahenta zagranicznego X wynosi 10 000 euro i zostało wycenione w księgach według kursu 4,00 zł/euro, co stanowi 40 000 zł.
2) W księgach rachunkowych firmy A figuruje także należność od tego kontrahenta na kwotę
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta