Odsetki dwa razy - problem z siatką pojęć
Odsetki dwa razy - problem z siatką pojęć
ROBERT MORAWSKI
Wyjaśnianie treści przepisów podatkowych powinno się opierać na logice i racjonalności. Chodzi jednak też o to, aby we wszystkich stosować jednolitą siatkę pojęć, nawet jeśli czasem pozornie prowadzi to do bardzo zaskakujących wniosków.
Transakcje z emitentem lub zawierane na giełdzie rządzą się swoimi prawami, zaś jednostkowe transakcje dokonywane między osobami fizycznymi poza giełdą i okienkami bankowymi swoimi.
Warto uzupełnić słuszne w głównym nurcie rozważania prof. Andrzeja Fierli na temat opodatkowania dyskonta i dochodu z odsetek od obligacji, zawarte w artykule "Odsetki dwa razy" opublikowanym w "Rz" 27 kwietnia, zwłaszcza że treść rozporządzenia z 2 lutego 2004 r. wzbudza olbrzymie kontrowersje. Wydaje się przy tym, że literalna wykładnia omawianych przepisów prowadzi do bardziej pesymistycznych konkluzji niż zawarte w ostatnich słowach tekstu znakomitego autora.
Problem z dyskontem
Od kiedy wprowadzono zryczałtowane opodatkowanie dochodów z odsetek wszelkiego rodzaju i dyskonta od papierów wartościowych, istniał problem z definiowaniem dyskonta. Na krytykę zasługuje to, że ustawodawca, nowelizując ustawę o podatku dochodowym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta