Wpływ ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na środowisko przyrodnicze
Wpływ ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na środowisko przyrodnicze
Skuteczność polityki ekologicznej państwa, opartej na zasadach rozwoju zrównoważonego -- ekorozwoju, zależy od wykorzystania różnych narzędzi. Wśród nich istotne miejsce zajmuje prowadzenie racjonalnej polityki przestrzennego zagospodarowania kraju, regionów i poszczególnych gmin sprzyjającej ochronie iwłaściwemu gospodarowaniu środowiskiem oraz jego kształtowaniu, wspomaganej systemem ocen oddziaływania na środowisko. System ten jest ściśle związany z procesami sporządzania i uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, jak też wydawania pozwoleń na budowę. System ten pełni ważną rolę we wcielaniu w życie zasad ekorozwoju, by przyszłym pokoleniom zapewnić możliwość życia w sprzyjających warunkach otaczającego, nie zdegradowanego środowiska i korzystania z zasobów naturalnych kraju.
Poza ustawą z 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. nr 49, poz. 196) szczególna rola w prawnym zapewnianiu ładu przestrzennego i rozwoju kraju, regionów i gmin przypada obowiązującej od 1 stycznia br. ustawie z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 89, poz. 415) . Ustawa ta określająca zakres i sposoby postępowania w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta