Upaństwowienie związków zawodowych
Upaństwowienie związków zawodowych
Marek Budzisz
Przynależność do związków zawodowych w sektorze prywatnym jest w Polsce niższa niż 10 procent ogółu tam pracujących. Pod tym względem nawet wśród krajów naszego regionu jesteśmy na końcu. W Czechach blisko 40 procent zatrudnionych w sektorze prywatnym to członkowie związków, nieco więcej na Wę -grzech, w Słowacji ponad 50 procent.
Z drugiej jednak strony za paradoks uznać wypada opinie większości prywatnych przedsiębiorców, którzy właśnie w związkach zawodowych upatrują jednego ze swych głównych przeciwników i skłonni są zrobić wiele, aby w ich firmach nie powstały komórki związkowe.
Paradoks ten wyjaśnić można stosunkowo prosto. Jest to skutek przyjętego w Polsce modelu działania związków zawodowych i relacji pracodawca -- przedsiębiorca. Modelu, który nie jest korzystny ani dla pracowników, ani w dłuższej perspektywie samych organizacji związkowych. Modelu wreszcie, którego zasadniczym elementem jest trwanie więzi z czasów realnego socjalizmu. Gdybyśmy go zatem chcieli w sposób lapidarny nazwać, to trzeba byłoby mówić o półsocjalistycznym modelu związków zawodowych w Polsce.
W Konstytucji PRL po nowelizacji w 1976 roku związki zawodowe określano jako "powszechną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta