Lekceważona choroba
Lekceważona choroba
Większość cierpiących na chorobę Alzheimera ludzi, nie tylko w Polsce, korzysta z opieki rodziny (C) EAST NEWS
Liczba cierpiących na chorobę Alzheimera rośnie w krajach rozwiniętych w szybkim tempie. W Polsce jest ich dziś około 200 tys., ale za 25 lat będzie ich dwa razy więcej, a to dlatego, że nasze społeczeństwo się starzeje. Niestety, choroba ta wciąż jest lekceważona.
Rozmowa z Mirką Wojciechowską, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera
Dlaczego wczesne rozpoznanie choroby Alzheimera jest takie ważne?
MIRKA WOJCIECHOWSKA: W pierwszym etapie choroby najłatwiej hamować jej postępy farmakologicznie. Prócz tego, jeżeli pacjent wcześnie dowiaduje się o chorobie, ma czas na podjęcie ważnych decyzji. Wie, co go czeka, i może jakoś próbować zaplanować swoją przyszłość.
Jakie więc są najwcześniejsze objawy choroby Alzheimera?
Człowiek, u którego zaczyna się rozwijać choroba Alzheimera, staje się bardziej wyciszony, zamknięty w sobie, unika czynności, które kiedyś wykonywał dobrze, jest niechętny spotkaniom towarzyskim. Bierze się to z tego, że osoba taka jest świadoma, iż jej zdolności psychiczne słabną, i wstydzi się tego. Próbuje to ukryć. Przykładowo kobieta,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta