Bardziej ożywiony, ale i ryzykowny
Rynek walutowy po upłynnieniu kursu złotego
Bardziej ożywiony, ale i ryzykowny
Większość dealerów banków, które najaktywniej uczestniczą w transakcjach na polskim rynku walutowym z zadowoleniem przyjęła wiadomość o spodziewanym upłynnieniu kursu wymiany złotego. Ich zdaniem, stwarza to szansę na ożywnienie rynku, urealnienie kursów walut obcych, a także zwiększenie ryzyka transakcji, przez co ich przeprowadzanie staje się dla banków bardziej opłacalne. Z nowych posunięć NBP skorzystają jednak przede wszystkim te banki, które obsługują nasz handel zagraniczny, czyli głównie Bank Handlowy i Pekao SA.
Szef Departamentu Skarbu Polskiego Oddziału Banku ING Maciej Węgrzyński mówi, że banki komercyjne od dawna starały się wywrzeć presję na NBP, aby wprowadził płynny kurs złotego. Dopiero ostatnie zaburzenia na światowych rynkach walutowych i kłopoty ze wzrostem rezerw zmusily NBP do działania.
Banki mogą skorzystać z nowych zasad wymienialności złotego z kilku powodów. Przede wszystkim liczą one na zdynamizowanie rynku transakcji walutowych i terminowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta