Klęska otyłości
Klęska otyłości
Otyłość uruchamia całą "kaskadę" niekorzystnych zmian biologicznych, które zwiększają ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz nowotworów. Jak temu zaradzić, dyskutują dziś w Warszawie specjaliści z całego kraju podczas pierwszego Zjazdu Polskiego Naukowego Towarzystwa Otyłości i Przemiany Materii.
-- Ludzie wiedzą już, co to jest cholesterol, jak bardzo zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Wciąż jednak zupełnie zaniedbany jest w Polsce problem otyłości i nadciśnienia tętniczego -- mówi prof. Wiktor B. Szostak z Instytutu Żywności i Żywienia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że groźny jest każdy kilogram nadwagi. Tymczasem otyłość i nadwaga jest w naszym społeczeństwie powszechna. Dotyka już 70 proc. mężczyzn i 68 kobiet. Nic dziwnego zatem, że Polska przoduje na świecie pod względem tempa zapadalności na choroby układu krążenia.
Silna motywacja
Najbardziej niekorzystna jest tzw. otyłość brzuszna, występująca głównie umężczyzn. Zwiększa w organizmie poziom trójglicerydów i tzw. złego cholesterolu (LDL) ,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta