Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zostawić rozwody w sądach wojewódzkich

07 kwietnia 1995 | Prawo | BC

Jeszcze o nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Zostawić rozwody w sądach wojewódzkich

Bronisław Czech

Podzielam i popieram zasadnicze tezy zawarte w wypowiedziach dwóch znakomitych znawców prawa rodzinnego: prof. Wandy Stojanowskiej "Muzułmańskie akcenty w polskim prawie rozwodowym" ("Rzeczpospolita" z 21 lutego 1995 r. ) oraz prof. Adama Strzembosza "Liberalizacja rozwodów jest społecznie szkodliwa" ("Słowo -- Dziennik Katolicki" z 14 marca 1995 r. ), opublikowanych w związku z projektem nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz kodeksu postępowania cywilnego, przygotowanym przez Parlamentarną Grupę Kobiet.

Pragnę uzupełnić te wypowiedzi danymi statystycznymi Ministerstwa Sprawiedliwości i odpowiedziami na pytania: czy sądy polskie stosują liberalnie prawo rozwodowe; co należy zrobić, by poprawić rozpoznawanie spraw rozwodowych przez sądy?

Liberalne rozwody

Inicjatorzy przekazania spraw rozwodowych do sądu wojewódzkiego jako pierwszej instancji, doprowadzając zresztą do nowelizacji w tym przedmiocie w 1990 r. kodeksu postępowania cywilnego, zakładali, że sprawy te traktowane będą z należytą rozwagą, co wpłynie na zwiększenie liczby pojednań wśród małżonków i częstsze oddalanie powództw. Oczekiwania te -- same przez się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 449

Spis treści
Zamów abonament