Nos i reszta
Nos i reszta
- Komentarze
PIOTR KOŚCIELNIAK
W jaki sposób odczuwamy zapachy? Odpowiedź daje dwójka amerykańkich naukowców - Richard Axel i Linda B. Buck - laureaci tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzienie fizjologii i medycyny. Zdobyli ją za badania nad mechanizmem działania ludzkiego zmysłu węchu.
"Węch długo pozostawał najbardziej zagadkowym z naszych zmysłów. Podstawy rozpoznawania i zapamiętywania około 10 tys. różnych zapachów były niezrozumiałe. Dzięki serii pionierskich badań tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny rozwiązali to zagadnienie" można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu komisji noblowskiej. Dwójka naukowców odkryła m.in. że za konstrukcję zmysłu węchu, a dokładniej tzw. białek receptorowych, odpowiada w sumie ok. tysiąca genów, czyli trzy procent wszystkich genów człowieka. Jak podkreślili członkowie komisji, decyzja o przyznaniu nagrody za badania nad węchem jest szczególnie istotna, i choć nie wiąże się z bezpośrednio z przełomem w medycynie lub komercyjnym sukcesem, honoruje najbardziej podstawowe badania nad ludzkimi zmysłami.
Tegoroczni laureaci otrzymali nagrodę za badania, których wyniki opublikowano w 1991...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta