Pod nieobecność innego pracownika
Wówczas pracodawca zawiera z zastępcą umowę na czas określony, który obejmuje absencję osoby chorej czy urlopowanej. Kodeks nie określa szczegółowo zasad nawiązywania umów na zastępstwo. Dlatego - skoro chodzi o swoisty rodzaj umowy na czas określony - stosuje się do niego przepisy dotyczące zawierania tych ostatnich.
OCHRONA TAKA, JAK DLA INNYCHDo umowy na zastępstwo nie stosuje się jednak wszystkich przepisów regulujących zatrudnienie na czas określony. Przykładem jest art. 177 § 3 k.p. Zgodnie z tym przepisem umowy terminowe albo na ponadmiesięczny okres próbny, które rozwiązałyby się po upływie 3 miesiąca ciąży, przedłużają się do dnia porodu. Ochrona ta nie przysługuje ciężarnym zastępczyniom. Ich umowy, których termin zakończenia przypada po upływie 3 miesiąca ciąży, i tak ulegają rozwiązaniu. Kończy je automatycznie powrót do pracy zastępowanej osoby. Inaczej jest, jeśli rozwiązanie umowy w zastępstwie ma nastąpić dopiero po porodzie (patrz przykład 1). Zastępca ma również prawo do zasiłków z ubezpieczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta