"Wierzynek" nadal państwowy
"Wierzynek" nadal państwowy
Jerzy Sadecki
Restauracja królów, książąt i prezydentów pozostanie przedsiębiorstwem państwowym. Szef Urzędu Rady Ministrów stwierdził nieważność decyzji wojewody krakowskiego o komunalizacji słynnego "Wierzynka", którego władze Krakowa chciały sprywatyzować w drodze przetargu.
Najbardziej znana krakowska restauracja odwołuje się do tradycji wielkiej uczty, jaką Mikołaj Wierzynek, rajca miejski, kupiec i bankier, wydał w swej obszernej kamienicy w rynku w 1364 roku. Wtedy to -- jak przekazał w swej kronice Jan Długosz -- Kazimierz Wielki gościł cesarza Karola IV oraz królów i książęta, monarchów ówczesnej Europy. Krakowski mieszczanin stanął na głowie, aby wspomnienia jadła, przednich win i przyjaznej atmosfery powstałej przy biesiadnym, a wykwintnym stole szeroko rozeszły się po świecie. Obraz Jana Matejki wyobrażający ucztę z 1364 roku jest główną ozdobą współczesnego "Wierzynka". Do tej tradycji i historycznego miejsca nawiązano już w chwili urządzenia w 1949 roku "Gospody Wierzynek", dając jej nazwę "Restauracja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta