Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokumentowanie w postępowaniu kontrolnym

06 maja 1995 | Prawo | JK

Dokumentowanie w postępowaniu kontrolnym

Jacek Kulicki

Czynności kontrolne mające znaczenie dla wyniku kontroli podlegają dokumentowaniu -- stanowi art. 21 ust. 1 ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. nr 100, poz. 442 oraz z 1992 r. nr 21, poz. 85) . Ich zakres, a także sposób dokumentowania ustala inspektor.

Jednakże w art. 21 ust. 2 ustawodawca nakłada na niego obowiązek bezwzględnego dokumentowania w formie protokołów następujących czynności:

a) badania dokumentów i ewidencji, b) zabezpieczania dokumentów i dowodów rzeczowych, c) inwentaryzacji, d) oględzin, e) przesłuchiwania świadków.

Zasada dokumentowania czynności mających znaczenie dla sprawy wyrażona w art. 21 ustawy jest analogiczna do przewidzianej w kodeksie postępowania administracyjnego (por. art. 67 i 72 k. p. a. ). Należy jednak zwrócić uwagę na pewne różnice w jej unormowaniu w ustawie o kontroli skarbowej i k. p. a. Kodeks nakłada na organ administracji obowiązek dokumentowania czynności mających istotne znaczenie dla sprawy w formie protokołów (zob. art. 67 § 1 k. p. a. ), ustawa natomiast nie określa sposobu dokumentowania poszczególnych czynności postępowania kontrolnego, narzucając inspektorowi obowiązek sporządzania protokołów wyłącznie ze ściśle w art. 21 ust. 2 wskazanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 473

Spis treści
Zamów abonament