Małpa z sercem świni
Małpa z sercem świni
Naukowcy amerykańscy prze -szczepili małpom zmienione genetycznie serce świni, które pracowało przez wiele godzin i nie wykazywało żadnej reakcji odrzutu! Jest to jedno z największych osiągnięć w rozwoju transplantacji międzygatunkowych (tzw. ksenoprzeszczepów) , które w przyszłości mogą doprowadzić do tego, że ludziom będzie można z powodzeniem przeszczepiać narządy świń, podobnie jak od wielu lat wymieniane są organy pobierane od dawców. Pisze o tym majowe wydanie czasopisma "Nature Medicine".
Prof. Jeffrey Platt z Centrum Medycznego Uniwersytetu Duke w Durham (Północna Karolina) , jeden z autorów badań, przyrównuje te eksperymenty do największych sukcesów współczesnej cywilizacji. Uważa, że jest to odpowiedź high-tech na coraz większe zapotrzebowanie na przeszczepy narządów i coraz większe trudności w ich pozyskaniu. W ostatnich latach niemal na całym świecie, m. in w Polsce, spada liczba organów pobranych od dawców, tymczasem dzięki postępom medycyny kwalifikuje się do nich coraz więcej chorych.
Manipulacje genetyczne
Próby na małpach prof. Platt przeprowadził wspólnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta