Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zmienić, co poprawić

26 kwietnia 2005 | Prawo | MŚ
źródło: Nieznane

Dyskusja nad planowaną reformą prawa karnego Co zmienić, co poprawić Zmienić należy tylko to, co naprawdę konieczne, bo zasada pewności prawa ma zbyt duże znaczenie, by ją lekceważyć.

Jakie więc propozycje zmian w kodeksie postępowania karnego (przy przepisach k.p.k. nie ma do niego odnośnika) Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego powinna wziąć pod uwagę.

Gdy wyrok zapada na posiedzeniu

Art. 100 § 3 stanowi, że wyrok zapadły na posiedzeniu doręcza się stronom. Dotyczy to m.in. wyroków sądów pierwszej instancji warunkowo umarzających postępowanie, wydawanych wskutek wniosku z art. 335, z inicjatywy oskarżonego złożonej na podstawie art. 387 § 1, ale w postępowaniu uproszczonym. Brzmienie art. 100 § 3 nie pozostawia wątpliwości, że wyrok taki należy doręczyć stronie, także gdy była obecna na posiedzeniu. Jest to niepotrzebne, zwłaszcza że termin do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku i tak biegnie od daty ogłoszenia wyroku, a nie od daty jego doręczenia (z wyjątkiem sytuacji z art. 422 § 2).

Art. 418a jest zbędny. Zgodnie z nim treść wyroku, który zapadł na posiedzeniu, upublicznia się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3518

Spis treści

Matura z Rzeczpospolitą

Zamów abonament