Bałkany zmierzają do Unii
W luksemburskim opactwie Neumuenster prezydenci oraz premierzy Bułgarii i Rumunii z jednej strony i ministrowie 25 obecnych członków UE z drugiej podpisali traktaty akcesyjne. Data przystąpienia tych krajów do Wspólnoty może się jeszcze zmienić. Jeżeli nie wypełnią ostatnich zobowiązań, wejdą do UE rok później. Od Sofii Unia żąda przede wszystkim walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną. Rumunii zaleca ponadto szybsze wprowadzanie standardów ochrony środowiska, ograniczenie pomocy państwa dla przedsiębiorstw i respektowanie praw mniejszości romskiej.
Bez pompyCeremonia nie była tak uroczysta, jak związana z podpisaniem traktatów akcesyjnych przez Polskę i dziewięć innych państw w kwietniu 2003 roku w Atenach. Nie było przywódców państw członkowskich, reprezentowali je ministrowie spraw zagranicznych lub europejskich. Przedstawiciel kierującego obecnie pracami Unii Luksemburga tłumaczył, że jego kraj jest mniejszy i wszystko organizuje na mniejszą skalę. - My nie mamy Akropolu - bronił się w nieoficjalnej rozmowie.
Szef polskiej dyplomacji Adam Rotfeld przyznał, że skromny charakter uroczystości ma związek ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta