Kara dla firmy za przestępstwo prezesa
Niedawno, bo 5 listopada br. zmieniły się przepisy dotyczące karania firm za przestępstwa osób z nimi związanych. Tak jak wcześniej sprawy te reguluje ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (DzU z 2002 nr 197, poz. 1661 - dalej w skrócie ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych albo uopz). Ale 5 listopada weszła w życie ważna jej nowelizacja (DzU z 2005 r. nr 180, poz. 1492).
Kiedy firma powinna liczyć się z sankcjami, jakie prawo nakłada na nią za przestępstwa innych? Trudno o jasną odpowiedź. Przepisy ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych tworzą strukturę piętrową i zagmatwaną. Najprościej analizować przesłanki odpowiedzialności jedną po drugiej, a nie wszystkie na raz.
Kto odpowiadaPierwsza sprawa to ustalenie, które firmy w ogóle mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Przepisy nazywają takich przedsiębiorców podmiotami zbiorowymi. Pod tym pojęciem uopz rozumie osoby prawne oraz takie jednostki organizacyjne,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta