Kiedy uchwała wspólników, a kiedy ich zgromadzenia
Kodeks spółek handlowych rozróżnia uchwały wspólników od uchwał zgromadzenia wspólników.
Bez zgromadzeniaZasadniczo uchwały wspólników są podejmowane na zgromadzeniach wspólników, ale mogą także zapadać poza nimi. Zgodnie z art. 227 § 2 k.s.h. wolno je powziąć mimo braku formalnego zgromadzenia, jeżeli wszyscy wspólnicy wyrażą na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być przyjęte, lub na głosowanie pisemne. Przepis ten zawiera dwa tryby podejmowania uchwał. Jeden z nich to wyrażenie zgody na uchwałę, która ma być powzięta. W drugim wspólnicy zgadzają się na głosowanie pisemne i wówczas sama uchwała podejmowana jest już tak, jak wymagają tego ogólne zasady jej przyjęcia. Takie uchwały mają taką samą moc jak te przyjęte podczas zebrania wspólników. Czy jednak we wszystkich sprawach można decydować bez zwoływania i odbywania zgromadzenia?
Tylko na walnymJuż sam kodeks spółek handlowych zawiera postanowienia wyłączające możliwość podejmowania przez wspólników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta