Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartość celna towarów

22 czerwca 1995 | Prawo | JK

Po pierwszym czytaniu

Wartość celna towarów

Joanna Kwiek-Pietrzykowska

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji prawa celnego. Przyjęcie trybu pilnego dla rozpatrzenia tego projektu rząd uzasadnił koniecznością uchylenia ustawy o opłatach wyrównawczych, które 1 lipca br. muszą przestać obowiązywać w związku z przystąpieniem Polski do Światowej Organizacji Handlu (WTO) .

Celem projektowanych zmian w prawie celnym jest zlikwidowanie rozbieżności między ustanowionymi w nim zasadami wyceny wartości celnej importowanych towarów a zasadami wynikającymi z Porozumienia Ustanawiającego WTO, które wobec Polski wejdzie w życie 1 lipca br. Chociaż zasady WTO mają, zdaniem MSZ, "charakter samowykonalny", zatem nie wymagają inkorporowania ich do systemu prawa krajowego, jednakże dla uniknięcia kolizji w ich interpretacji przez organa celne i importerów istotne jest ich wprowadzenie do obowiązującego prawa celnego.

W dokumentach międzynarodowych

Polska taryfa celna, podobnie jak w większości państw rozwiniętych, zawiera stawki celne ad valorem, czyli opierające się na wartości towaru. Dlatego ogromne znaczenie mają zasady ustalania wartości celnej towarów, podstawy wymierzania należności przywozowych. Kwestie te reguluje art. VII Układu Ogólnego w Sprawie Taryf Celnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 511

Spis treści
Zamów abonament