NATO i rosyjska demokracja
NATO i rosyjska demokracja
Ci, którzy chcą doprowadzić do umocnienia Europy Środkowej, powinni przybyć do Berlina i posłuchać Jacka Galvina, jednego z najwspanialszych amerykańskich generałów wokresie walki z radziecką tyranią. Usłyszeliby ostrzeżenie Galvina: Wygraliśmy zimną wojnę. Przegrywamy jednak pokój.
W sali konferencyjnej pełnej wysokiej rangi polityków, biznesmenów i przedstawicieli władz z Niemiec i USA zapadła cisza, gdy Galvin wezwał państwa Zachodu do przemyślenia polityki, która "powoduje w Rosji konsternację i poczucie zdrady". Najważniejszym elementem tej polityki jest dążenie do pośpiesznego poszerzenia NATO o Europę Środkową poprzez przyłączenie do sojuszu Polski, Czech i Węgier.
Galvin zna NATO. Był głównodowodzącym paktu w Europie i dowódcą sił amerykańskich na tym kontynencie do przejścia na emeryturę w 1992 roku. Swe przemówienie wygłosił 17 czerwca na konferencji poświęconej stosunkom niemiecko-amerykańskim przygotowanej przez Amerykańską Radę ds. Niemiec (organizację społeczną, której Galvin przewodniczy) i jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta