Zagrożenia w budżecie
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową o finansach publicznych
Zagrożenia w budżecie
Dwa zagrożenia istnieją dziś w systemie finansów publicznych: ubezpieczenia społeczne ikoszty obsługi długu publicznego. Po to, żeby obniżyć koszty obsługi długu, należy przyspieszyć prywatyzację a uzyskane z niej dochody przeznaczyć wyłącznie na zmniejszenie deficytu. Należy też odejść od ulg podatkowych dla kupujących obligacje i bony skarbowe -- twierdzi Wojciech Misiąg, proponując przywrócenie równowagi w finansach publicznych.
Zdaniem Aleksandry Wiktorow, drugie zagrożenie -- ubezpieczenia społeczne -- można zmniejszyć tylko i wyłącznie przez zmianę zasad waloryzacji emerytur i rent. Wprowadzjąc na przykład waloryzację cenową i tylko ex ante. "Nie ma dziś -- jak twierdzi -- żadnego uzasadnienia, aby emerytury i renty rolnicze rosły w tempie płac miejskich. Nie jest też zasadne, aby emeryci wojskowi i policyjni byli lepiej traktowani niż pracownicy przedsiębiorstw isfery budżetowej".
Najbardziej oczywiste jednak jest -- zdaniem A. Wiktorow...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta