Na politykę i inwestycje
Wczoraj na energetycznym szczycie w Dausze, stolicy Kataru, przywódcy kartelu OPEC zadecydowali, że limity produkcji ropy w trzecim kwartale pozostaną bez zmian. To oznacza, iż ropa będzie droga, a petrodolarów będzie coraz więcej. Już teraz nadwyżki handlowe krajów eksportujących ropę są ogromne. W przypadku Arabii Saudyjskiej wynoszą 32 proc. PKB. Dla porównania, nadwyżka w Chinach przekracza nieco 6 proc. PKB. W przypadku większości eksporterów ropy z Bliskiego Wschodu osiąga średnio ok. 25 proc. PKB, Rosji 13 proc., a Norwegii 18 proc.
Z ostatniego raportu Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) wynika, że większość nieoczekiwanych zysków producentów ropy trafia na rachunki w rajach podatkowych. Ale równie dużo zostało zainwestowane w funduszach stabilizacyjnych. Norwegowie swoje nadwyżki budżetowe trzymają w "Funduszu dla przyszłości", na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta