Reguły wolnego rynku obejmują także wolne zawody
Konstytucyjnie umocowane korporacje zawodowe to fragment struktury państwa. Część swego imperium i funkcji regulacyjnych ceduje ono na samorządy zrzeszające przedstawicieli wolnych zawodów. Państwo nie pozbywa się jednak wpływu na działania korporacji i czuwa, by nie były one sprzeczne z prawem, w tym - antymonopolowym. Wolnego zawodu nie może uprawiać każdy, ponieważ liczy się nie tylko dogłębna wiedza, ale i - poza poszanowaniem prawa - przestrzeganie kodeksów etyki zawodowej ze względu na więź szczególnego zaufania, jaka wiąże usługodawcę i klienta.
Zgodnie z art. 17 konstytucji wykonywanie tych profesji musi mieścić się w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. Jakiekolwiek ograniczenia powinny być racjonalne i przejrzyste oraz nie mogą godzić w słabszych uczestników rynku, ponieważ "trudno zakładać, aby konstytucyjny ustawodawca, odwołując się w art. 17 ust. 1 do kategorii interesu publicznego, godził się na nadużywanie przez osoby wykonujące zawody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta