Walka o zero
Podatek VAT na prasę i książki
Walka o zero
Andrzej Rosner
27 czerwca br. minister kultury i sztuki -- w porozumieniu z ministrem edukacji narodowej, prezesem Komitetu Badań Naukowych i prezesem Polskiej Akademii Nauk -- wystąpił oficjalnie do ministra finansów z prośbą o wniesienie na forum Rady Ministrów projektu wpisania stawki zerowej VAT na prasę i książkę na stałe do ustawy.
Odpowiedź ministra finansów, datowana 10 lipca, zawiera zapowiedź przedłużenia stawki zerowej do początku lipca 1996 r. Jednakże po tym terminie minister finansów pragnie stopniowo, być może nawet w ciągu następnego półrocza, dochodzić do stawki 7 proc. W tym celu proponuje 1--2 proc. na drugie półrocze 1996 r. Stwierdza jednak wyraźnie, że jego zamiarem jest -- w nieco dłuższej perspektywie czasowej -- wprowadzenie 7-proc. stawki podatkowej dla słowa drukowanego.
Proponowane przez ministra finansów rozwiązanie jest -- moim zdaniem -- wadliwe. Jestem zdecydowanie za utrzymaniem na stałe (tzn. wpisaniem do ustawy o podatku od towarów iusług) zerowej stawki podatkowej dla książek, prasy, map i nut -- i to przynajmniej z trzech zasadniczych powodów.
Powody ideowe
Ulgi podatkowe dla słowa drukowanego mają wyjątkowe znaczenie w kraju, który wciąż jeszcze może się chlubić bardzo dużą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta