Zmiana partii nie powoduje pozbawienia mandatu
W początkowym stadium kształtowania się współczesnego parlamentaryzmu wielu jego twórców było nieprzychylnych jakimkolwiek organizacjom pośredniczącym między suwerenem (narodem) a parlamentem. Obecnie w wielu społeczeństwach obserwuje się niechęć do partii politycznych (dalej: partii). Równocześnie jednak ani doktryna prawa konstytucyjnego, ani praktyka ustrojowa państw demokratycznych nie negują ich roli. Niektórzy nawet utożsamiają demokrację przedstawicielską z rządami partii, uważając, że istnienie konkurujących ze sobą partii służy wyrażaniu za ich pośrednictwem woli narodu. Istnienie partii jest nie tylko warunkiem demokratycznych wyborów, ale - jak twierdził Hans Kelsen - poprzez system organów państwowych realizują one wolę suwerena. W tym ujęciu tylko partie mogą sprawować legitymizowaną władzę państwową, i to także wtedy, gdy w danym kraju wykorzystywane są instytucje demokracji bezpośredniej.
Współcześnie występowanie partii jest powszechne, niepowodzeniem zaś kończą się próby zastąpienia ich innymi formami (np. tzw. inicjatywami obywatelskimi, ruchami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta