Kto zapłaci mniej, a kto więcej
Przedsiębiorcy powinni jak najszybciej zapoznać się z nowymi stawkami opłat sądowych w sprawach cywilnych. Trzy dni temu, 10 marca br. weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ( DzU z 2007 r. nr 21, poz. 123). Wprowadziła kilka istotnych nowości.
Zmiany będą interesować tych, którzy 10 marca albo później wszczęli postępowanie sądowe (np. wnosząc do sądu pozew). Do spraw wszczętych wcześniej stosują się bowiem przepisy dotychczasowe.
Jakie opłatyNowelizacja nie przynosi rewolucji. Jest raczej korektą ustawy po roku obowiązywania (ustawa o kosztach sądowych weszła w życie 2 marca 2006 r.). Cały czas zatem za pisma wnoszone do sądu musimy płacić. Nie zmienia się też zasada, że opłaty sądowe dzielą się na stałe, stosunkowe, tymczasowe i podstawowe. Opłaty stałe uiszczamy tam, gdzie przepis przewiduje konkretną kwotę za konkretne pismo (np. pozew o ochronę dóbr osobistych kosztuje 600 zł, wniosek o ogłoszenie upadłości 1000 zł itd.). Opłatę stosunkową uiszczamy w sprawach o prawa majątkowe. Zależy ona od wartości przedmiotu sporu i wynosi 5 proc. jego wartości. Opłatę tymczasową wpłacamy wtedy, gdy sprawa dotyczy prawa majątkowego, ale wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta