Nakaz zapłaty równie skuteczny jak wyrok sądu
Nakaz zapłaty to w gruncie rzeczy dokument, w którym sąd zobowiązuje jedną ze stron sporu do przekazania konkretnej kwoty drugiej. Można więc wydać go wówczas, gdy wnoszący pozew (tzw. powód) domaga się od przeciwnika (pozwanego) świadczenia pieniężnego.
Sąd wydaje nakazy w dwóch postępowaniach: nakazowym i upominawczym. Oba dotyczą m.in. przedsiębiorców. Nie są jednak tożsame. Po pierwsze, dotyczyć mogą różnych roszczeń. Po drugie, nieco inne rządzą nimi zasady proceduralne.
Wybierz sobie sądPraktyka wydawania nakazów zapłaty jest różna. Teoretycznie mają być one instrumentem szybkiego odzyskiwania należności. W rzeczywistości nakaz jest tylko tak szybki, jak sąd, który go wydaje. Jeśli w sądzie dojdzie do spiętrzenia spraw, to i na szybkie wydanie nakazu nie ma co liczyć.
Tu jednak warto podsunąć przedsiębiorcom pewien pomysł. Wiadomo nie od dziś, że jedne sądy działają sprawniej, inne wolniej. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że wnosząc pozew o zapłatę, możemy - z pewnymi wyjątkami - wybrać sobie sąd, do którego kierujemy sprawę. Wystarczy więc zasięgnąć informacji w sądzie czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta