Jak uzyskać prawo ochronne na wzór użytkowy
Specyfika wzoru użytkowego (nie mylić z przemysłowym) polega na tym, że określone zagadnienie techniczne rozwiązuje inaczej, niż praktykowano dotąd. Porównuje się go zatem z dotychczasowym stanem techniki. Służyć musi celom praktycznym, tzn. ma ułatwić korzystanie z gotowego wyrobu albo być pomocny w trakcie jego produkcji.
Taki wzór można zgłosić do rejestracji w Urzędzie Patentowym i uzyskać na niego prawo ochronne.
Konieczny rysunekWzór użytkowy odnosi się zawsze do kształtu, budowy lub trwałego zestawienia przedmiotów. Najłatwiej na jego pomysł wpadnie mechanik, budowlaniec albo projektant mebli. Wzorem użytkowym może być rower albo elektryczna szczoteczka do zębów. Nowe rozwiązanie techniczne może polegać na zmianie konstrukcji czy nawet tylko powierzchni, ale w taki sposób, by poprawiała się funkcjonalność.
Na ochronę wzoru nie ma z kolei szans np. chemik. Wzór taki musi być możliwy do narysowania. Wyjaśnił to Urząd Patentowy, tak uzasadniając rozstrzygnięcie jednej ze spraw spornych. "...za wzór użytkowy nie będzie uznane rozwiązanie bez kształtu przestrzennego. Takie jak "sposób", a więc postępowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta