Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy emisja jest konieczna

03 listopada 1995 | Ekonomia | TŚ

Budimex

Czy emisja jest konieczna

Plany emisji nowych akcji przez Budimex wzbudziły spore emocje wśród inwestorów. Zarząd spółki okazał się elastyczny i zgodził się na zmniejszenie o 1/ 3 maksymalnej wielkości nowej emisji. Emocje jednak nie do końca opadły. Analitycy też są podzieleni w swych opiniach.

W połowie września akcje Budimexu kosztowały 28, 2 zł. Spadek zaczął się, gdy spółka ogłosiła plany nowej emisji.

Na NWZA zarząd zaproponował emisję akcji na zasadach prawa poboru w proporcji za dwie stare akcje pobór jednej nowej. Z wystąpienia akcjonariuszy wynikało, że -- ich zdaniem -- emisja może się nie powieść, że rozwodnienie zysków spółki będzie zbyt wysokie. Proponowano emisję obligacji zamiennych lub emisję na zasadach za cztery stare akcje prawo poboru jednej nowej. Wnioski upadły. NWZA zecydowało się jednak na emisję na zasadach za trzy stare akcje prawo kupna jednej nowej, co de facto oznacza zmniejszenie maksymalnego poziomu emisji o 1/ 3.

Zarząd argumentował, że emisja spółce jest potrzebna, bo środki pozyskane ze sprzedaży akcji serii Cbyły zbyt małe, aby wykupić Budimex Trading, a także dlatego, że spółka planuje duże zaangażowanie w budowę autostrad i rozbudowę holdingu.

Tyle o reakcjach inwestorów, którzy są akcjonariuszami Budimexu oraz racjach zarządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 609

Spis treści
Zamów abonament