Rola zabezpieczenia społecznego w restrukturyzacji rolnictwa
Rola zabezpieczenia społecznego w restrukturyzacji rolnictwa
Urszula Prasznic
System zabezpieczenia społecznego najpóźniej objął rolnictwo. W krajach Europy Zachodniej zbiegło się to ze zmianami struktury gospodarczej tych państw, a świadczenia socjalne dla rolników wykorzystywano dla osiągnięcia produkcyjnych celów polityki agrarnej (wzrost średniego obszaru gospodarstw rolnych) . Polska stoi dopiero w obliczu takich zmian, gdyż restrukturyzacja rolnictwa chłopskiego jest gospodarczą i społeczną koniecznością. Stąd pytanie: jaką rolę w tym procesie może spełnić system świadczeń emerytalnorentowych dla rolników indywidualnych?
Dotychczas zabezpieczenie społeczne ludności rolniczej spełniało trzy podstawowe funkcje: socjalną, ustrojową i ekonomiczną. Refleksje nad jego skutecznością mogą w pewnym stopniu zracjonalizować nadmierne chyba oczekiwania odnośnie do oddziaływania systemu świadczeń socjalnych na poprawę struktury agrarnej w Polsce.
Funkcja socjalna
inaczej zwana ochronną. Jej istotą jest materialne zabezpieczenie rolników (członków ich rodzin) na starość i na wypadek inwalidztwa. Była realizowana stopniowo, ewoluując od "renty za ziemię" (nawiązującej do umowy dożywocia) do systemu świadczeń emerytalno-rentowych finansowanych w ponad 90 proc. ze środków budżetu państwa. Sytuacja taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta