Kupcy w świątyni
Kupcy w świątyni
Rozmowa z prof. Jadwigą Mizińską z UMCS w Lublinie, autorką przedmowy do książki Maxa Webera "Etyka protestancka a duch kapitalizmu"
"Czy można -- bez popadania w hipokryzję -- być zarazem zamożnym i pobożnym? Czy można jednocześnie dobrze jeść i spokojnie spać? Oto pytania, do których w istocie rzeczy da się sprowadzić główny problem rozprawy Maxa Webera" -- pisze pani w przedmowie do tej książki. Weber odpowiada na to pytanie pozytywnie, odwołując się do etyki protestanckiej, z której wyrósł duch XVI-iXVII-wiecznego kapitalizmu. Czy dylemat ten jest wciąż aktualny, tu i teraz, w Polsce u schyłku XX stu -lecia?
To zaskakujące, ale problemy, jakie opisuje Weber w swej rozprawie sprzed prawie stu lat, stały się również problemem naszych czasów. W ujęciu weberowskim etyka pracy to przecież także etyka biznesu, przedsięborczości i organizacji. Zatem to, co w Polsce przez dziesięciolecia było li tylko problemem abstrakcyjnym, teoretycznym, teraz rozgrywa się na rynku, straganie, ulicy. A z ulicy -- wraca na stronice rozpraw teoretycznych. Na niedawnym zjeździe filozofów w Toruniu, swoistym bazarze intelektualnym, na każdym "straganie" prezentującym inny towar, pojawiło się nowe stoisko -- filozofia i etyka biznesu. Tak oto do świątyni filozofii wtargnęli ze swoimi sprawami kupcy. Znamienną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta