Czym jest i co oznacza?
Realna aprecjacja złotego
Czym jest i co oznacza?
Aprecjacja polega na wzroście wartości określonej waluty w stosunku do innych walut. Oznacza zatem, że mniejsza kwota tej waluty musi być przeznaczona na zakup jednostki waluty obcej. Tak rozumiana aprecjacja opatrywana jest dodatkowo przymiotnikiem nominalna. Przykładem jej jest zmniejszenie się średniej ceny dolara amerykańskiego w Narodowym Banku Polskim z 2, 40 złotego pod koniec kwietnia tego roku do 2, 37 zł pod koniec lipca.
Obok nominalnej wyróżnia się aprecjację realną. Ma ona miejsce wtedy, gdy wzmacnia się wartość określonej waluty po wyeliminowaniu inflacji. Mówiąc obrazowo, jeżeli w danym kraju ogólny wzrost cen postępuje szybciej niż wzrost ceny pieniądza obcego wyrażony w walucie tego kraju, wtedy powiemy, że w kategoriach realnych waluta ta uległa aprecjacji. W Polsce wystąpiła ona, na przykład, w okresie od końca stycznia 1990 r. do końca grudnia roku następnego. W tym czasie kurs polskiego pieniądza do marki niemieckiej wzrósł z 5514 do 7215 złotych, a więc o 31 procent. Ogólny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta