Jedna racja stanu
Debata szefów polskiej dyplomacji
Jedna racja stanu
Dariusz Rosati oraz trzej poprzedni szefowie dyplomacji -- Krzysztof Skubiszewski, Andrzej Olechowski i Władysław Bartoszewski -- są zgodni co do pryncypiów polskiej racji stanu, sformułowanej po 1989 roku. Rozumieją ją jako interes narodowy, w którym istnieją też takie imponderabilia jak honor, godność, szacunek. Mają też świadomość, że obecny brak zagrożenia zewnętrznego Polski nie jest czymś stałym i o bezpieczeństwo państwa trzeba zabiegać dołączając do struktur europejskich i NATO. Ministrowie uważają, że nie powinno być kilku ośrodków kierowania polską polityką zagraniczną.
Szefowie polskiej dyplomacji -- z wyjątkiem Krzysztofa Skubiszewskiego, który nie mógł przybyć, ale nadesłał swe wystąpienie -- zaprezentowali swoje poglądy podczas publicznej debaty nad polską racją stanu, jaka wniedzielę odbyła się z inicjatywy Fundacji Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji w wypełnionej po brzegi sali posiedzeń Rady Miasta Krakowa.
Racja stanu z pewnością nie ma być tarczą, którą zasłania się -- jak to bywało -- odstępstwa od normalności. Ministrowie rozumieją ją jako trwały, nadrzędny interes narodowy. -- Racja stanu musi być spójna z osobistym interesem obywateli, a więc zapewniać im bezpieczeństwo, wolność i dobrobyt -- dowodził Andrzej Olechowski, a Władysław...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta